top of page
Andrea Romani
flüt, ney, ses, oud 

90'larda ilk defa bir pan flüt aldıktan sonra Italya'daki bir yatırım bankasındaki gelecek vaat eden işini terk edip müziği bizatihi öğrenmiş bir müzisyen olan Andrea, 1975 İtalya Cremona doğumlu ve Paris merkezli yaşıyor. 2003 yılında Siena Jazz yaz atolyelerine bursla kabul edildikten sonraki sene piyanist Stefano Battaglia tarafından yönetilen Siena Winter Lab of Improvisation'a katıldı. 2008'de ilk Parisli dörtlüsünü Antoine Paganotti (d), Daniel Benoit (p), Nicolas Moreaux (b) ile kurdu. Daha sonra Belmondo biraderlerin okulu olan IACP'den çıkan sayılı gitaristlerden Maxime Fougeres ile bir ikili olarak çalıştı.

Fabrizio Cecca'nın grubunun Paris'te yönettiği Southern Avenue albümünde yine Julien Alour (t) ve Giovanni Ceccarelli (p) gibi müzisyenlerle çalıştı, İtalya'da ise Federico Casagrande (g) ile bir çok defa sahne aldı. Ayrıca Gauiter Garrigue, Stephane, Lionel Belmondo, Nico Morelli, Karl Yannouska, Sofie Alour, Marco Vaggi, Mauro Gargano, Gaetano Partipilo ve Samy Thiebault gibi müzisyenlerle aynı sahneyi paylaştı.

Geçtiğimiz senelerde defalarca Yunanistan ve Türkiye'yi ziyaret eden Andrea, modal ve makamlı müziğin ustaları Ross Daly ve Ömer Erdoğdular'ın da etkisi altında ney öğrendi ve hem geleneksel hem de klasik bölge müziğini Harris Lambrakis, Ross Daly ve Nikos Andrikos gibi müzisyenlerle icra etti, yine Lambrakis'in 2011 çıkışla "Meteora" albümünde çaldı.

 

Andrea 2014'de Avrupa, Orta Doğu ve Brezilya'dan müzisyenler, ressamlar, film yapımcıları, dansçılar, aktörler ve akademisyenler kolektifi olarak Alonisma'yı yarattı.

Apostolos Sideris | kontrbas

Apostolos Sideris ilk klasik öğrenimini 1978'de doğduğu Atina'da klasik flüt ile aldı. 15 yaşında elektrik bas gitara geçti ve aşık olduğu bu enstrümanla Atina'da bir çok rock grubu ile birlikte çaldı. 17 olduğunda odağı caza kaydı ve Berklee Müzik Okulu'na katılmak için Boston'a taşındı. Burada o zamandan beri ana enstrümanı olan kontrbası eline aldı. Daha sonra bas virtüözü John Patitucci'den ders aldığı performans yüksek öğrenimini New York'ta yaptı. O zamandan bu zamana Birleşik Devletler ve başka ülkelerde geniş bir yelpazedeki müzisyenlerle ve caz üstatlarıyla birlikte çaldı; Clarence Penn (d) Lionel Louke (g) Rez Abbasi (g) ve Leo Genovese (p) gibi isimlerin yanında ut bestecisi Ara Dinkjan, besteci Ziad Rahbani, Suriye'li ses ustası Youssef Khasab ve Savina Yannatou gibi isimlerle de çalışma fırsatı buldu.

Performansları yanında aynı zamanda tutkulu bir besteci olan Apostolos, cazdan Orta Doğu ve Latin müziklerine kadar bir çok türde besteler yaptı. Şu an İstanbul'da yaşamakta ve enerjisini hem etnik caz grubu MESEL'e, hem de kendi hazırlamakta olduğu albümüne yoğunlaştırmakta.

Tamer Temel | tenor & soprano saxophone

İstanbul'da doğan ve İzmir’de büyüyen Tamer
Temel, Türkiye’de pek çok önemli projede ve festivalde sahne aldı. 2010 yılında gitarda Dave Allen, basta Masa Kamaguchi ve davulda da Marc Miralta ile ilk albümü olan ‘Barcelona’ A.K. Müzik etiketiyle yayınlandı.
Müziğini birçok festival, salon ve caz kulübünde seyircileriyle paylaşırken bir yandan da Bahçeşehir Üniversitesi’nde caz dersleri vermeye devam eden Tamer Temel’in ikinci albüm çalışması yine A.K. Müzik'ten ‘Bir Kedi Kara’ ismiyle yayınlandı. Üçüncü albümü “Serbest Düşüş” Miam stüdyolarında kaydedildi, aralık 2016’da A.K. Müzik etiketiyle yayınlandı.

Estreilla Besson | piyano

1994 doğumlu Estreilla, küçük yaşta şiirsel, felsefi ve müzikal sözler ve dünyaların içinde bulundu, piyano ile ise 5 yaşında evde aldığı klasik müzik ve caz eğitimleri ile başladı. Bir süre devam eden özel derslerden sonra Macon, Châlon-sur-Saône, Villeurbanne, ve son olarak da Lyon Konservatuarlarında eğitim gördü ve Mario Stantchev, Jerome Regard ve Chrystal Saussac ile eğitim gördü.  Bernard d’Ascoli, François Jeanneau, Also Origlio, François Couturier, Benjamin Moussay, Claudia Solal, Lew Tabackin, François Raulin, Senem Diylci, Gil Goldstein, kendilerinden öğrenme fırsatı bulduğu diğer usta müzisyenlerden bazılarıydı. 2011 ve 2013 yıllarında ise Benoit Sourisse, André Charlier, Bojan Z, Emmanuel Bex gibi müzisyenlerden öğrenim gören Estreilla, klasik diplomasını üstün başarı ile kazandı. Şu an Rena Shereshevskaya ile klasik öğrenimine devam etmekte.

Estreilla'nın ayrıca Eric Maria Couturier (c) Nicolas Crosse (kb) ve Remi Vignolo (d) ile birlikte oluşturdukları bir dörtlüsü bulunmakta. Çağdaş eserleri icra etmesinin yanında, Türk ve Yunan müziğine karşı tutku ile dolu ve kendi eserlerine almak üzere onların ritm ve makam örgülerini araştırmayı seviyor. Sahne aldığı yerlerden bazıları; Pariz Caz Festivali, Viyana Caz Festivali, Lyon Peristyle, Sunside Jazz Club ve Triton (...)

 

www.estreillaquartet.com

İzzet Kızıl | perküsyon

İzzet Kızıl Türkiye'nin önde gelen perküsyoncularından biri. Balkanlar'dan Hindistan'a, gelenekselden klasik ritmlere kendine has bir stili ve açık, çağdaş bir perspektifi var. Butch Morris's Nublu Orchestra, Karl Berger, John Zorn, Trilok Gurtu, Anja Lechner, Natasha Atlas ve Theodosii Spassov's Balkan Winds gibi müzisyenler ve gruplarla geçmişinin yanında, aynı zamanda İlhan Erşahin's Istanbul Sessions'ın da bir üyesi.

bottom of page