top of page
Rechercher
  • aflute8

Çekirdek Album Release on Z-Kalan


Alonisma Vtet new album 'Çekirdek' will be released on 8 December 2017 on Z-Kalan Musik. The presentation of the album will follow in January 2018. Concerts & Events to be announced.

Read the Official Press Release (TR | EN) here:

Farklı kültürden insanları bir araya getiren bir emprovizasyon “Alonisma Vtet”

(quintet, Andrea Romani yönetiminde)

İtalyan müzisyen Andrea Romani’nin ilk albümü Alonisma Quintet 2017 yılının Aralık ayında Kalan Müzik etiketi ile yayınladı.

Herhangi bir amaca yönelik olmaksızın seyahat etmek anlamına gelen Alonisma; İtalya'dan Fransa'ya, Fransa'dan Yunanistan'a ve Yunanistan'dan Türkiye'ye yapmış olduğu plansız yolculuklarda Andrea Romani’nin tanıştığı çeşitli müzisyenler ve müziğin spontan bir şekilde buluşmasıyla ortaya çıkmış bir projedir. Alonisma ayni zamanda hasadın harmanlanarak yenilebilen kısımlarının ot ve kabuktan ayrılması işlemidir. Yunanistan’daki seyahatlerinin çoğunda Andrea Romani zamanını vahşi doğada meditasyon yaparak geçirdi. Bu meditasyonların amacı farklı kültür ve şehirleri bir araya getiren ve birleştiren bir ilham bulmaktı.

Albümde tüm notalar yazılmış olsa da çoğunluğu doğaçlama olarak kaydedilmiş ve tüm hatalar dahi Alonisma’nın çıkış noktasındaki gibi müziğin özel köşeleri haline gelmiştir. Ney ve Saksafonun muazzam zıtlığını yansıtan Çekirdek’te, Batı müziği ile makam müziği çarpışarak ve barışarak serbest doğaçlamalar yoluyla huzur yaratıyorlar.

Andrea Romani (flüt, ney), Estreilla Besson (piyano), Tamer Temel (saksafon), Apostolos Sideris (kontrbas) ve İzzet Kızıl (perküsyon)’dan oluşan grup yeni değişimler ve maceralarla Avrupa ülkeleri ve diğer ülkelerde konserler vererek dinleyicisini bu maceranın bir parçası olmaya bekliyor.

 

People from different cultures, improvising toghether “Alonisma Vtet”

(quintet, directed by Andrea Romani)

Andrea Romani, an Italian musician, will be releasing his new album in december 2017 under the label Kalan Muzik.

Alonisma means to wander, to travel without a specific plan; from Italy to France, from France to Greece and from Greece to Turkey, these unplanned trips brought Andrea Romani in contact with different musicians in a spontaneous way, and this new group was formed.

‘Alonisma‘, in its first meaning, is the old process of separating from the harvest the part that you can eat. Andrea Romani has also spent long periods of time meditating in wild nature of some islands of Greece: this has helped and has inspired him to unite different musicians and cultures.

Even though most of the pieces were written in the form of charts and composed by Andrea Romani, there was a lot of free improvisation taking place and each error or unwanted note gave the recording a special taste as well as a feeling of wandering, thus generating... Alonisma.

In the main song Cekirdek the Saxofone clashes with the Ney a contrast between western jazz and turkish makam, and through the free improvisation the tension finds peace.

the band, Andrea Romani (flüte, ney), Estreilla Besson (piano), Tamer Temel (saxophone), Apostolos Sideris (double bass) ve İzzet Kızıl (percussions), invites the listener to follow their present and future adventures, which will be concerts in europe and other countries that will for sure make them evolve even more.

48 vues0 commentaire

Posts récents

Voir tout
bottom of page